Pod Kalvárií a Tylova ulice

Pod Kalvárií - Kalvárie, správně kostel sv. Kříže, byl vystavěn v letech 1883 – 1886 podle plánů pelhřimovského stavitele Josefa Šlechty. Byl postaven na místě starší kaple, kterou založil pelhřimovský měšťan a radní Jan Krištof Blažejovský se svou manželkou Dorotou po roce 1671.

Tylova - Josef Kajetán Tyl (*1808 Kutná Hora - +1856 Plzeň). Spisovatel, národní buditel, divadelník, autor mnoha divadelních her, z nichž nejznámější jsou Krvavý soud aneb Kutnohorští havíři, Paní Marjánka matka pluku, Tvrdohlavá žena a nejpamátnější je Fidlovačka, kde poprvé zazněla česká národní hymna Kde domov můj. Pelhřimov vlídně přijal J. K. Tyla, tehdy ředitele První české divadelní společnosti pro venkov, při jeho pelhřimovské „štaci“, a to díky rodině Dvořákově (blízce spřízněné s K. Havlíčkem Borovským), která propůjčovala sál své restaurace V Lázních k divadelním představením. Tyl býval ubytován v domě čp. 166 u Jihlavské brány.

Ulice Pod Kalvárií

Fotogalerie:

Pod Kalvárií a Tylova ulice. Prvních osm fotografií - ulice Pod Kalvárií. Poslední dvě Tylova ulice. První foto je z roku 1945. Osmá barevná z roku 1974. U ostatních nebylo možné rok určit.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum