Židovská synagoga

Židovská synagoga byla postavena v dnešní Růžové ulici na místě domu čp. 88 v roce 1889. Místní stavitelé Josef Šlechta a Václav Přenosil postupovali podle plánů vídeňského architekta Maxe Fleischera (projektoval např. i plzeňskou Velkou synagogu). Byla atypická svým pseudogotickým pojetím, které se blížilo německým protestantským kostelům, stavěným z neomítnutých červených cihel. Trojlodní stavba byla orientována k východu, měla předsazené průčelí, trojúhelníkový štít se čtyřmi věžičkami a desaterem na vrcholu štítu. Fasádu tvořily neomítnuté cihly, sokl byl z lomového kamene, krytinou střechy byla břidlice. Stavba měla dva vchody, zvláštní pro muže a pro ženy, uvnitř byla rovněž zachována tradiční ženská galerie, ezrat našim (hebrejsky doslova ženský dvůr). Zbořena byla roku 1967.

V letech 1968 - 1973 na jejím místě vyrostl obchodní dům Perla s vchodem z druhé strany z Palackého ulice. Podle projektu architektů Opařila a Gregorové. Samostatný článek - Obchodní dům Perla - zde >>>

Fotografie staré

Stav minulý:


 
 
 
 
 
 
 
 
 

Fotografie nové

Stav současný. Vchod do obchodního domu je z druhé strany z Palackého ulice, prostory na fotografiích jsou určeny pro zásobování:


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum