Studentská balada

Studentská balada

Studentská balada byla mimo jiné natáčena v Pelhřimově a také v okolí města. Trilogie byla na jaře 2021 po dlouhých 27 letech opět uvedena v TV.

Trilogie - drama. Československo. Rok: 1986. Délka:235 minut, 72 + 79 + 84 minut.

  • Epizoda 1 - Premiéra pátek 16. dubna 2021 na ČT3
  • Epizoda 2 - Premiéra sobota 17. dubna 2021 na ČT3
  • Epizoda 3 - Premiéra neděle 18. dubna 2021 na ČT3

Foto z výstavy: Václav Martínek - Paměť města (2013)

Děj třídílné hry dramatika J. Hubače je lokalizován do malého českého města a odehrává se v době rozkladu rakousko-uherské monarchie. Na osudech hlavních protagonistů sleduje autor hluboké sociální, politické a etické konflikty doby těhotné blížící se válkou. Ve středu dění stojí tři studenti. Dva nemajetní – Vilém Nekolný (M. Zounar) a Ludvík Berka (P. Kříž) se těžce probíjejí na studiích a svět dřiny a nedostatku silně ovlivňuje jejich myšlení a uvažování. Jejich protipólem je aristokrat Alexandr z Hájku (V. Dlouhý). První díl končí střetnutím Ludvíka a Alexandra, sporem o původnost Alexandrových veršů, z něhož vychází Ludvík Berka vítězně… Druhý díl Hubačovy trilogie rozvíjí další osudy celé galerie postav, především pak hlavních protagonistů, studentů Ludvíka Berky a Viléma Nekolného, mladých mužů, determinovaných svým sociálním postavením. Děj se soustřeďuje na střetnutí studentů s tyranským profesorem matematiky Lepeškou (R. Brzobohatý). Ludvík je za svou revoltu vyloučen z gymnázia, ale Vilém v rozhodujícím okamžiku nenalézá odvahu postavit se na stranu svého přítele. Příběh končí vypuknutím 1. světové války... Ve třetím díle se završují osudy všech postav, zejména pak hlavních hrdinů, studentů Nekolného a Berky. Jejich vztah prochází v ději nejrůznějšími petripetiemi, aby v závěru a v mezní životní situaci vykrystalizoval v pevné přátelství, schopné i nejvyšší oběti. Skupina studentů, která byla odvedena, narukuje na frontu a přeběhne na ruskou stranu. Přirozeným vůdcem skupiny je Ludvík Berka, který ji dovede tam, kde podvědomě tuší dějinnou bouři…

Zdroj: Česká televize.

Režie: Ludvík Ráža / Scénář: Jiří Hubač / Kamera: Milan Dostál / Dramaturgie: Helena Sýkorová

Hrají: Viktor Preiss, Zlata Adamovská, Pavel Kříž, Martin Zounar, Ivana Andrlová, Jiří Bartoška, Josef Somr, Josef Větrovec, Radoslav Brzobohatý, Ondřej Vetchý, Miroslav Zounar, Vladimír Dlouhý, Ota Sklenčka, Jiří Holý, David Strupek.

Studentská balada - epizoda 1

Studentská balada - epizoda 1. Fotografie budou doplněny 16. dubna 2022.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Studentská balada - epizoda 2

Studentská balada - epizoda 2.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Studentská balada - epizoda 3

Studentská balada - epizoda 3.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum