Vlakové nádraží

25. listopadu 1883 bylo rozhodnuto o stavbě transverzální dráhy Horní Cerekev - Pelhřimov - Tábor. První vlak přijel do Pelhřimova dne 1. října 1888.

Nádražní budovy se v Rakousku-Uhersku stavěly podle tzv. "normálií" - výkresové dokumentace ministerstva železnic, která přesně určovala podobu a rozvržení jednotlivých drážních staveb.

Pelhřimovská stanice zůstala po léta stejná, pouze původní šindelová krytina byla nahrazena taškami. Roku 1982 byl vydán souhlas ke stavbě nové staniční budovy, kterou realizoval OSP Humpolec. Stará stavba byla zbořena roku 1985 a 29. dubna 1988 se slavnostně otevírala budova nová. Bylo tak oslaveno sté výročí zahájení provozu na trati. Současná podoba je výsledkem modernizace z let 2007-2008.

Budova vlakového nádraží z kolejiště

Původně byla dráha vyměřena přímo ke dvoru Lhotky, kde mělo stát nedaleko cihelny i nádraží. Na žádost obce bylo přemístěno blíže k městu a trať byla svedena z Maštálek kolem rybníka Stráž (V. Martínek 1985).

Současnost

Srovnávací fotografie

Fotogalerie:

1. Na první fotografii vidíte vlakové nádraží uprostřed vlevo (uprostřed vzadu dnešní Agrostroj. 2. Stará budova. 3. Vlakové nádraží (zapůjčeno od Šechtl a Voseček). 4. Foto z tisku. 5. - 9. Z výstavy "Václav Martínek - Paměť města". 10. - 12. Výstava o historii železnice. 13. Budova před modernizací (autor VHD.cz).


1 1
2 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum