Muzejní noc 2017 - historické spodní prádlo a hygiena

21. května 2017 - autor Miroslav Galko

Muzejní noc 19. května 2017, téma: historické spodní prádlo a hygiena.

Výstava Spodní prádlo a hygiena v Muzeum Vysočiny Pelhřimov - výstavní síň, zámku pánů z Říčan. Úvodní slovo Mgr. Lubomír Anděl. Prohlídku komentuje kurátorka výstavy Markéta Skořepová.

Termín výstavy 20. května - 3. září 2017

Text Muzeum Vysočiny Pelhřimov: Výstava návštěvníky provede po staletí skrytým světem spodního prádla a hygienických návyků. Zdánlivé samozřejmosti našeho každodenního života, jako je pravidelné převlékání umývání rukou, a používání mýdla či šamponu nebyly vždy běžné. Jejich všeobecné prosazení v průběhu 19. století souviselo se změnou medicínských názorů i s proměnou ideálu tělesné krásy a přitažlivosti. Vkus se ale rychle měnil i ve století dvacátém, stačí připomenout oblíbené sovětské parfémy a silonové košilky z Tuzexu. Přijďte tedy nahlédnout za paravány a zástěny z dob, kdy vodu a sprchový gel mnohdy nahrazovaly voňavky a na ušití kousku spodního prádla bylo zapotřebí dvou metrů látky. Poté si můžete prohlédnout obsah prádelníků z dob našich babiček a představit si, co to znamenalo být přitažlivá v socialistickém Československu.

Módní přehlídka - SPŠ a SOU Pelhřimov. Kolekce spodního prádla - Nebe, peklo, ráj. Návrhy připravil obor Oděvní technik návrhář. Prádlo je vyrobeno z krajky a saténu. Barvy červená a černá. Ve druhé části módní přehlídky bylo předvedeno sbírkové spodní prádlo z výstavy.

Vystoupení divadelního spolku Rieger a vystoupení - Kuřátka.

Muzejní noc: Šatlava - komentovaná prohlídka. Průvodci Mgr. Lubomír Anděl a Markéta Skořepová.

Muzejní noc: Ohňová show - Spiritus Dracus. Na závěr Muzejní noci se představila skupina Spiritus Dracus se svojí Ohňovou show.

Kromě uvedeného programu mohli návštěvníci shlédnout ukázku výroby mýdla firmy Manalu a poradit se s bylinkářkou Evou Šebestovou z obchůdku Na Rozcestí, která nabízela bylinky pro krásu i pro zdraví.

Fotogalerie:

Fotografie: Miroslav Galko, foto módní přehlídky: Vladimír Kuchařík.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum