Historické kočárky

Muzeum Vysočiny Pelhřimov přichystalo na léto výstavu historických dětských kočárků ze sbírky paní Miloslavy Šormové. Kolekce zahrnuje kočárky z let 1880 – 1980 v nejrůznějším provedení a z nejrůznějších materiálů – látkové, prošívané, proutěné, koženkové nebo pletené z bužírky. Součástí sbírky jsou i kočárky loutkové, určené pro panenky, které věrně kopírují své předlohy.

Paní Miloslava Šormová se sběratelství věnuje již několik desetiletí, kromě kočárků sbírá také kolébky a dětské oděvy. Impulsem, který jí k této vášni dovedl, byl nález odloženého kočárku, kterého se majitel zbavil v rámci tzv. železné neděle. Připomněl jí její vlastní kočárek, se kterým si jako dítě hrávala, proto ho z hromady železného šrotu zachránila. S pomocí rodiny, přátel a známých a také díky pomoci manžela, se kterým poškozené kočárky sama restaurovala, se sbírka utěšeně rozrůstala. Díky burzám objevila i mnohé unikáty a její sbírka se svým rozsahem stala unikátní. Poprvé ji veřejnosti představila v roce 2004 v muzeu v Roztokách u Prahy.

Muzeum Vysočiny Pelhřimov srdečně zve na výstavu, která v některých probudí vzpomínky na dětství, pro ostatní bude poučením o technické a estetické úrovni dříve vyráběných dětských kočárků.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum