Veduta Pelhřimov 1809
21. listopadu 2016 - autor Petr Hložek
Veduta „Pelhřimov 1809“. Autorem je J.Venuto. Podle nápisu byla zadána Adalbertem Juhnem. Známější je jméno V.B.Juhn, podle kterého je pojmenována jedna ulice. Adalbert je prý německý výraz pro Vojtěcha. Tato veduta je odborníkům známá, byla nalezena ve vídeňském archivu.
U jednotlivých snímků bych chtěl upozornit na některé zajímavé detaily:
Hřbitovní kostel p.Marie. U něj zachycena zeď hřbitova s brankou. Ke kostelu vede cesta se stromy a prvními domy v místě dnešní Zavadilky a Nádražní ulice. Zeď hřbitova podle fotografie z novější doby existovala, stromořadí existovalo nebo bylo obnovováno ještě v r.1916.
Hlavní kostel s náměstím, je zachycen Švejnarův dům i střecha Charvátova domu na místě dnešní Komerční banky, v pravém dolním rohu - již v té době existoval starý pivovar v Solní ulici.
Kostel sv.Víta ještě obklopuje hřbitovní zeď, kolem které byla později vedena v tehdejší době nazývaná císařská silnice, dnešní Pražská. Je zobrazena i okrouhlá kostnice, která byla součástí okolního hřbitova. Zajímavé jsou také 3 domy vpravo vedle kostela, Jeden z této trojice byl zbourán teprve v roce 1985 při realizaci parkoviště u banky Moneta, zbyly domy čp. 119 a 120. Zdůrazněn je potok Belka protékající dnešním Karlovým náměstím. Vypadá to, že potok nebyl zrovna úzký, když přes něj musel být veden most se třemi oblouky.
Je na místě upozornit na dost věrné zobrazení skutečnosti: Rynárecká brána má tři okna a špýchar v pozadí tři řady oken. Od Rynárecké brány a jejího předbraní je již řada domů v nynější Nádražní ulici.
Středem pohledu je Kamenný most, od kterého je dodnes odvozeno pojmenování ulice. Sochy na něm byly v r. 1843 strženy při veliké povodni. Při další povodni 2.února 1862 nevydržel ani most. Tradiční socha sv.Jana Nepomuckého byla od té doby umístněna mimo most na souběh silnic na Jihlavu a do Řemenova před hospodářské stavení rodiny Bezů, nyní je v parku na začátku městských sadů. Pokud by se věřilo přesnosti kresby, pak to vypadá, že ten původní most nebyl na stejném místě jako současný. Cesta z Jihlavské brány k mostu byla přímější, a asi proto je vidět mezi mostem a frontou domů s nynější Švejnohovou drogerií značná vzdálenost, dokonce je tam zakresleno jakási stavení, snad bouda.
Zajímavý je rybník v místě dnešní ulice u Jihlavské brány. V něm končila voda z hradního příkopu v dnešní ulici Na příkopech a také splašky z některých městských ulic. Zasypán byl o 26 let později v r.1835.
Rozhodně se nepokouším o nějakou vědeckou studii. Považujte, prosím, tento můj komentář jako text pro laiky, a nebo jako slovní doprovod ke zvětšeninám, píši to jen jako upozornění na detaily.