Na Hradišti a pivovar

Na Hradišti - První zmínka o lokalitě Na Hradišti je z roku 1498 v pelhřimovské městské knize. Název napovídá, že na tomto místě stával v nejstarších dějinách Pelhřimova opevněný objekt, který hlídal přístup do původní trhové osady Svatovítské.

Pivovar - V novém pivovaru se začalo vařit pivo na konci roku 1899. Pivovar tehdy nepostrádal žádnou z vymožeností doby. Parostrojní pohon, účelové a prostorné provozovny.

1. Od Kalvárie, křižovatka u kina, ulice Pod Kalvárií.

2. Roh ulice Na Hradišti a Svodnice, správně ulice Pichmanova, dnes prodejna nábytku.

3. Cesta ke Krásovým domkům, vlevo svah Kalvarie.

4. V popředí staré domy v ulici Pod Kalvarií u ZUŠ.

5. Pivovar v době dokončení v roce 1899.


1 1
2 2
3 3
4 4
5 5
6 6

Kostel sv. Kříže a Strachovská

Strachovská - Ulice Strachovská nese svůj název podle někdejšího Strachovského rybníka, který sloužil jako rezervoár vody „v době strachu“, to znamená, když hrozilo městu rozšíření požárů.

1. a 2. Roku 1671 dal pelhřimovský měšťan a radní Jan Kryštof Blažejovský s chotí Dorotou vybudovat nad městem malou církevní stavbu. Měla předsíňku, kapli a vlastní Kristův hrob. V roce 1750 došlo k jejímu rozšíření. Ke kapli byl přistavěn kostel s věží, uvnitř byla vyzdobena malovaným cyklem Kristova utrpení. Zkáze v době josefinských reforem unikla jen prodejem do soukromých rukou, přesto však chátrala nedostatečnou údržbou. Městská rada se roku 1865 usnesla, že ji zboří a vystaví kostel nový. Prostředky na něj sbíral již několik let pelhřimovský děkan P. Vojtěch Holý. Návrh místního stavitele Josefa Šlechty byl realizován v letech 1883-1886. Stavba, postavená v čistě pseudogotickém slohu, je obrácena k městu vysokou věží.

3. Strachovská, první dům vpravo kubistická stavba architekta Janáka. Pravá strana ulice zbourána v 90. letech. Na poli v pozadí jsou dnes paneláky.

4. Levá strana Strachovské ulice směr z města.


1 1
2 2
3 3
4 4

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum