Příkopy

Příkopy - Ulice je pojmenována podle příkopů středověkého městského opevnění. (příkop vykopaný podél linie městských hradeb býval obvykle napuštěn vodou a znesnadňoval tak přímé ztečení hradeb). Kdysi bývala nazývána také Koželužskou ulicí (Ledernegasse – viz O popsání domů z roku 1843). Rozhodnutím městské rady z 22. 3. 1899 byla přejmenována na Husovu třídu. K původnímu názvu Na Příkopech se vrátila z rozhodnutí městského zastupitelstva v roce 1938.

1. Příkopy z Karlova náměstí, vpravo Okresní hospodářská záložna.

2. Krátká ulička odbočující z Příkopů.

3. Číslo 206 na začátku ulice.

4. Čísla popisné 208 a 209 (dnes pohřební služba, koberce).

5. Vlevo hradby.

6. Pohled do zatáčky ve směru k hospodě Stará pošta.

7. Příkopy.

8. Dubovy kartáčovny, dnes Česká pošta.


1 1
2 2
3 3
4 4
5 5
6 6
7 7
8 8

Průběžná a U Splavu

Průběžná - Nově pojmenovaná část průtahové magistrály městem od křižovatky ulic Humpolecké a Slovanského bratrství až po začátek autobusového nádraží (ve směru na Kamenici n. L. a Jindřichův Hradec).

U Splavu - Místo pojmenované podle splavu (jezu) na říčce Bělé, který zde byl ještě před její regulací ve 20. letech 20. století. Název U Splavu jí byl určen městským zastupitelstvem na základě návrhu Musejního spolku v Pelhřimově v roce 1938.

1. Vpravo původní Gymnázium, dnes Střední průmyslová škola.

2. První domek je čp. 231 U Splavu, byl zbourán v roce 1976. Na tomto místě je nový most. Místo je za Billou, ulice Průběžná se podjíždí. Ve druhém domku bydleli Zeithamovi, nyní má nového majitele. Třetí domek - Hemrova rasovna - byl zbourán.  Pak je  prudký stoupák Wolkerovi ulice ke hřbitovu.


1 1
2 2

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum